
IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym w dniach 04-06 grudnia 2022 r.
Temat przewodni IX edycji konferencji:
Redefinicja zagrożeń bezpieczeństwa państwa w kontekście zmian strategicznego środowiska bezpieczeństwa
W dniach 4-6 grudnia 2022 roku w miejscowości JURATA-HEL, pod patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pana Ministra Jacka Siewiery, odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym”. Współorganizatorem konferencji był Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
W tym roku konferencja poświęcona była dynamicznym zmianom zachodzącym w środowisku bezpieczeństwa, czego wyrazem był przyjęty przez organizatorów temat przewodni obrad – „Redefinicja bezpieczeństwa państwa w kontekście zmian strategicznego środowiska bezpieczeństwa”. W ramach konferencji odbyła się sesja inauguracyjna, siedem paneli tematycznych (w tym jeden w całości w języku angielskim) oraz debata oksfordzka. W sumie zaprezentowano blisko 60 referatów naukowych, które zostaną opublikowane w publikacji pokonferencyjnej. W dyskusjach starano się wskazać w szczególności na dynamikę zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz potrzebę ich redefinicji w zmiennym otoczeniu w różnych obszarach funkcjonowania państwa i społeczności międzynarodowej.
Bardzo interesującymi elementami konferencji były debata oksfordzka oraz panel studencki. Podczas debaty „starły” się na argumenty dwie strony reprezentujące przeciwne postrzeganie mediów społecznościowych jako zasadniczego czynnika wpływającego na kształtowanie postaw młodych ludzi. Zwolennicy tezy (studenci UJK w Kielcach) oraz ich adwersarze (studenci ASzWoj) wykazali się wysokim poziomem erudycji i elokwencji, a zwycięzców debaty wyłoniło głosowanie uczestników konferencji (kolejny raz zwycięzcami zostali studenci ASzWoj z Klubu Debat Oksfordzkich).
W konferencji czynnie udział wzięli przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Jaka Kochanowskiego, Akademii im. Jakuba z Paradyża, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie, Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, Stowarzyszenia Ruch Wspólnot Obronnych. Podczas obrad prowadzonych w panelu online konferencję zaszczycili przedstawiciele ośrodków zagranicznych – National Defense University of Romania, Baltic Defence College Estonia oraz Environmental Protection Agency Lithuania.
Konferencja cieszyła się zainteresowaniem również wśród podmiotów niezwiązanych bezpośrednio z nauką o czym świadczy czynny udział przedstawicieli kierownictwa spółki Metro Warszawskie, funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, czy przedstawicieli SP ZOZ Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
Podczas podsumowania konferencji uczestnicy jednogłośnie wyrazili chęć wzięcia udziału w przyszłorocznej jubileuszowej edycji konferencji.