Społeczne i technologiczne uwarunkowania bezpieczeństwa
Instytut Społecznych Podstaw Bezpieczeństwa
Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego
Akademii Sztuki Wojennej
przy współpracy:
Konsorcjum Uczelni Mundurowych KONSMUND
Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce
Uniwersytetu Gdańskiego
Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego
Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PIASTUN
Stowarzyszenia Ruch Wspólnot Obronnych
Zapraszają na
Konferencję Naukową pt. Społeczne i technologiczne uwarunkowania bezpieczeństwa –
problemy interdyscyplinarne
Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 maja 2023 r.
Ośrodek Konferencyjny Hotel Mościcki
Nadpiliczna 2, 97-215 Spała
- Kontekst dyskusji, obszary tematyczne
Konteksty dyskusji:
Relacje między technologią, społeczeństwem, środowiskiem i bezpieczeństwem
Współczesna cywilizacja generuje zjawiska charakteryzujące się dużą złożonością i wysoką dynamiką zmian, które stwarzają klimat niepewności i ryzyka, kształtują świadomość zagrożenia bezpieczeństwa społecznego i bezpieczeństwa państwa oraz konieczność sprostania im nie tylko dziś, lecz w bliższej i dalszej przyszłości. Żyjemy w świecie wypełnionym niepokojem, doświadczamy zmian klimatycznych i związanej z tym transformacji klimatycznej, kryzysów zdrowotnych i ekonomiczno-gospodarczych, zmian demograficznych i wielu innych problemów wynikających z dynamicznego rozwoju społecznego, globalizacji, rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz sztucznej inteligencji. Przekształcają one środowisko i sposoby funkcjonowania człowieka, wpływając na jakość życia i dobrostan oraz społeczne poczucie bezpieczeństwa, a także oddziaływają na poziom bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa międzynarodowego. Intensywność pojawiania się kryzysów i konfliktów, niejednokrotnie prowadzących do wojen, wymaga przedefiniowania pojęć i podejmowania racjonalnych decyzji, zwłaszcza w systemie zarządzania państwem, które mogą wywoływać kontrowersje i konflikty różnorodnej natury. Pojawiają się dylematy natury etycznej i moralnej, które kształtują nowe otoczenie społeczne.
Praktyka i badania potwierdzają dynamiczny i ewoluujący charakter transferu technologii oraz ich społecznej adaptacji. Nie każda technologia zyskuje aprobatę społeczną, pojawiają się próby regulacji, jak to ma miejsce w przypadku sztucznej inteligencji, która wykorzystywana jest w wielu technologiach nieetycznie, między innymi do kontrowersyjnych działań związanych z przewidywaniami i kontrolowaniem naszych zachowań, prowadząc do modyfikacji behawioralnych, co w konsekwencji może zmienić ludzką naturę i zniekształcić środowisko naturalne. Odchodząc od teorii determinizmu technologicznego oraz konstruktywizmu społecznego przyjmujemy założenie, że w początkowej fazie technologia jest zasadniczo kształtowana przez społeczeństwo, ale wraz z jej dojrzewaniem, gdy systemy stają się większe i bardziej złożone, to wydaje się, że modelują one społeczeństwa, kształtując nowe zachowania. Te zaś, przejawia się w np. zmianach w sposobach komunikowania, uczenia, pracy, spędzania wolnego czasu, w kulturze, w sposobach prowadzenia wojny, itp. Społeczeństwo niejako napędza zmiany technologiczne, podczas gdy zmieniające się technologie z kolei, kształtują społeczeństwo.
W czasie obrad konferencji uczestnicy poszukiwać będą odpowiedzi na pytania o to, jaki jest związek między technologią a społeczeństwem, środowiskiem i bezpieczeństwem? Jakie zmiany wywołują różnorodne procesy (kryzysy zdrowotne, wojna w Ukrainie, zaostrzające się konflikty między państwami) w tym społecznie absorbowane technologie? Do jakich przemian dochodzi w systemach bezpieczeństwa społecznego, militarnych, ekonomiczno-gospodarczych i kulturowych, stosunkach międzynarodowych, obszarze edukacji, pracy, spędzania wolnego czasu, a także w procesach komunikowania?
Obszary tematyczne konferencji:
- Wymiary współczesnego bezpieczeństwa społecznego: wymiar aksjologiczny, wartości, wymiar ontologiczny, sprawiedliwość społeczna, społeczne podstawy bezpieczeństwa państwa.
- Etyka moralność, duchowość, wiara – wymiary cywilizacyjne bezpieczeństwa społecznego.
- Różnorodność. I co dalej? Wielokulturowość jako czynnik kształtujący współczesny dyskurs bezpieczeństwa.
- Technologiczne zmiany w systemach bezpieczeństwa militarnego. Cyfryzacja i dehumanizacja środowiska walki; Cybernetyczny wymiar pozamilitarnych zagrożeń hybrydowych.
- Społeczno-geograficzne determinanty bezpieczeństwa warunkowane technologiami.
- Marketing społeczny i polityczny w kształtowaniu bezpieczeństwa oraz wizerunku państwa w soft power państwa. Cyfrowe technologie jako narzędzie polityki.
- System bezpieczeństwa społecznego w sytuacji zmian demograficznych, konfliktu na Ukrainie oraz wobec zjawiska migracji.
- Perspektywa ekonomiczno-gospodarcza bezpieczeństwa społecznego.
- Społeczne implikacje innowacji technologicznych przyszłości dla bezpieczeństwa społecznego i kulturowego (technologie w medycynie, e-medycyna, systemy bezpieczeństwa wsparte technologiami i ich konsekwencje) – spojrzenie w przyszłość; Bezpieczeństwo zdrowotne w dobie cyfryzacji i algorytmów.
- Nowoczesne technologie cyfrowe w edukacji dla bezpieczeństwa – efektywność kształcenia, umiejętności cyfrowe, zmiany w edukacji.
- Człowiek i systemy bezpieczeństwa społecznego wobec zmian klimatycznych.
- Świadomość wpływu technologii na środowisko i ich zastosowanie. Bezpieczeństwo człowieka – bezpieczeństwo środowiska – środowisko bezpieczeństwa.
- Kwestie bezpieczeństwa społecznego w dokumentach strategicznych.
- Czynniki budujące siłę i potęgę państwa na arenie międzynarodowej w erze cyfryzacji i mediów społecznościowych.
- Rola technologii informacyjno-komunikacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego, powszechnego oraz ich społeczne skutki.
- Konsekwencje rozwoju sztucznej inteligencji dla nauki i społeczeństwa.
- Cyfrowe czynniki kształtujące poziom bezpieczeństwa.
- Informacyjny wymiar manipulacji świadomością społeczną (dezinformacja, postprawda, fake newsy).
- Rejestracja, informacje organizacyjne
Informacje o konferencji:
Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 maja 2023 roku w Spale
Ośrodek Konferencyjny Hotel Mościcki
- Nadpiliczna 2, 97-215 Spała
Miejsce Konferencji: http://www.hotelmoscicki.pl/
Rejestracja na konferencję trwa do 30.04.2023 r. poprzez formularz zgłoszeniowy
Opcje udziału w konferencji (aktualizacja 25.04.2023 r.):
- udział w konferencji i zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym – brak wolnych miejsc;
- udział w konferencji i zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym – 1050 zł;
- udział w konferencji i zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym do pojedynczego wykorzystania – 1260 zł;
- udział w konferencji i zakwaterowanie w apartamencie – brak wolnych miejsc.
Opłatę konferencyjną proszę wpłacać do dnia 05 maja 2023 roku na konto:
Stowarzyszenie Ruch Wspólnot Obronnych – ING Bank Śląski, ul. Powstańców Śląskich 106
Nr konta: 89 1050 1025 1000 0022 7545 6594
z dopiskiem: „imię i nazwisko uczestnika, konferencja SITUB”
W ramach pełnej opłaty konferencyjnej zapewniamy: nocleg, wyżywienie, przerwy kawowe, materiały konferencyjne oraz wydanie recenzowanej monografii. Hotel zapewnia możliwość wydłużenia pobytu w promocyjnej cenie dla uczestników konferencji.
Osoby zainteresowane umieszczeniem artykułu w monografii pokonferencyjnej proszone są o przesłanie go w wersji elektronicznej („Word”, czcionka 12, objętość do 1 arkusza wydawniczego, przypisy na dole strony, streszczenie referatu do pół strony w j. polskim i angielskim, słowa kluczowe w j. polskim i angielskim, bibliografia na końcu artykułu, krótka notka biograficzna), na adres e-mail: m.adamczewska@akademia.mil.pl w nieprzekraczalnym terminie do 31.05.2023 r.
Artykuły pokonferencyjne uznane przez Komitet Naukowy zostaną opublikowane w I kwartale 2024 w punktowanym czasopiśmie Security and Defence Quarterly – 70 pkt.
Komitet Naukowy Konferencji zastrzega sobie prawo wyboru osób wygłaszających referaty podczas konferencji.
Szczegółowy program konferencji oraz pozostałe informacje organizacyjne zostaną przekazane do dnia 15.05.2023 r.
Kontakt z organizatorami:
- Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego: kuczabski@akademia.mil.pl
- Sekretarz Konferencji: adamczewska@akademia.mil.pl