W bezpiecznym kraju - bezpieczny dom

VIII międzynarodowa konferencja Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym

VIII międzynarodowa konferencja Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym w dniach 13-15 grudnia 2021 r.

Konferencja pod honorowym patronatem

Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha

W dniach 13-15 grudnia 2021 r. w Juracie odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym”. Tematem tegorocznej edycji był „ŁAD MIĘDZYNARODOWY W ŚWIECIE (POST)PANDEMICZNYM – WYZWANIA, ZAGROŻENIA I SZANSE DLA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
I MIĘDZYNARODOWEGO”.

Organizatorami konferencji objętej patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego obok Stowarzyszenia Ruch Wspólnot Obronnych byli:  Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, Vasil Levski National Military University, 'Carol I’ National Defence University w Bukareszcie, The Police Academy of the Czech Republic in Prague, Henri Coanda Air Force Academy z Rumunii, New Bulgarian University w Sofiioraz International Balkan University w Skopje.

Celem konferencji była wymiana poglądów w zakresie przyszłego ładu międzynarodowego
w kontekście trwającej pandemii COVID-19. Organizatorzy założyli również ogólne cele, wśród których znalazły się m.in.:

  • integracja środowiska naukowego wobec problemów teraźniejszości i przyszłości;
  • poszukiwanie obszarów i tematów współpracy;
  • wymiana doświadczeń badawczych;
  • stymulowanie interdyscyplinarnej debaty na temat współczesnego i przyszłego złożonego środowiska bezpieczeństwa w obszarach: bezpieczeństwa międzynarodowego, politycznego, militarnego, ekonomicznego, społeczno-kulturowego i środowiskowego, warunkowanego zmianami spowodowanymi przez pandemię.


Pierwszy dzień konferencji poświęcony został ogólnym refleksjom naukowym na temat potrzeby redefinicji zagrożeń bezpieczeństwa w świecie (post)pandemicznym.


W tym dniu odbyła się także debata oksfordzka, w trakcie której  studenci ASzWoj zmierzyli się ze studentami UJK w merytorycznej dyskusji nad tezą zakładającą, że pandemia COVID-19 stanowi największe realne współczesne zagrożenie dla przyszłości ludzkości.

Odbyły się także trzy równoległe panele dotyczące: społeczno-gospodarczego wymiaru bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, nowoczesnych technologii w kształtowaniu nowego ładu oraz zdefiniowaniu zmian dokonujących się w świecie w dobie pandemii.


W drugim dniu konferencji prowadzone były naukowe refleksje m.in. na temat wizji przyszłego ładu międzynarodowego, polityczno-militarnego wymiaru bezpieczeństwa narodowego
i międzynarodowego oraz definiowania zmian dokonujących się w świecie w dobie pandemii (część druga).

Konferencja z cyklu „Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym” na stałe wpisała się już do kalendarza naukowych spotkań. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji.

Stowarzyszenie Ruch
Wspólnot Obronnych
ul. 11 Listopada 17/19

03-446 Warszawa

Powered by: EGovt Template - Mad UX © 2020. All Rights Reserved - SRWO 2021